دوربین های لارج فرمت

دوست من سلام، امیدوارم حالت عالی باشه

توی این پست میخوام به صورت خیلی مختصر و مفید در رابطه با دوربین های لارج فرمت صحبت کنم،امیدوارم برات مفید باشه.

به معنای ساده لارج فرمت یعنی فیلم ها یا سنسورهایی با اندازه بزرگ .

دوربین قطع بزرگ، به دوربین‌هایی گفته می‌شود که بطور استاندارد از فیلم تخت استفاده می‌کنند. اغلب دوربین‌های قطع بزرگ روی یک شاسی تک محوری سوار هستند. این حالت امکان مانور بیشتری نسبت به شاسی تخت، به دوربین می‌دهد. این دوربین‌ها دارای دوصفحه اصلی هستند، یکی صفحه نصب عدسی، که در این دوربین‌ها به استاندارد جلو شهرت دارد و دیگری استاندارد عقب که همان صفحه فوکوس (شیشه مات) است.

ویژگی های دوربین قطع بزرگ نسبت به سایر دوربین ها:

  • قیمتی بالاتر از سایر دوربین ها (هم سیستم آنالوگ و هم سیستم دیجیتال)
  • کیفیت و وضوح بالا
  • قابلیت تغییر فاصله میان لنز و بدنه
  • امکان حرکت در راستای افقی و عمودی
  • کنترل فوکوس از نزدیکی های لنز تا دورترین نقطه

محبوب‌ترین اندازه دوربین قطع بزرگ، اندازه ۴x۵ اینچ آن است. نسبت اندازه این قطع از فیلم به فیلم ۱۳۵ تقریباً ۱۵ برابر است. لنز در این دوربین‌ها از قدرت پوششی وسیعی برخوردار است تا امکان حرکات چهارگانه میسر گردد. نصب کاش فیلم در استاندارد عقب، معمولاً به دو صورت افقی و عمودی امکان پذیر است. چرا که برای عکسبرداری با کادر عمودی یا افقی، کج کردن یک دوربین قطع بزرگ بر روی سه پایه تقریباً غیر عملی است.

عکاسی قطع بزرگ، با قابلیت استفاده از فیلم و پشتی دیجیتال، هنوز هم برای بسیاری از کارهای عکاسی، استفاده می‌شود. به عنوان مثال :عکاسی منظره، عکاسی تبلیغاتی، عکاسی هنری، عکاسی صنعتی و کلیه عکاسی های که درون آتلیه انجام می‌شود برنامه‌های علمی و به طور کلی برای تصاویری که به بزرگنمایی بالا همراه با حفظ جزئیات نیاز دارند. از عکاسان بزرگی که عکس های بسیاری با این قطع گرفته اند، می توان به انسل آدامز و ادوارد وستون اشاره کرد.

از مشهورترین کارخانه‌های سازنده دوربین‌های قطع بزرگ می‌توان از لینهوف Linhof، تویو Toyo، پلوبل، سینار Sinar، چامبر Chambre، و… نام برد.

آکادمی حمزه

آکادمی حمزه

×

پشتیبانی 24 ساعته

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟